Miłosierdzie Boże w Sztuce

24 kwietnia 2022 roku w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze odbyło się wielkie wydarzenie rodzinne zainicjowane i organizowane przez nasze stowarzyszenie. Było to spotkanie o charakterze artystycznym skierowanym zarówno do dzieci jak i dorosłych z całej Zielonej Góry. 24 kwietnia to także uroczystość Miłosierdzia Bożego, jedna z ważniejszych dla nas, katolików dlatego wiele akcentów imprezy było ściśle powiązanych właśnie z tą uroczystością. 

W kościele odbywały się występy artystów, których muzyka dla jednych gości były powodem do pogłębionej modlitwy a dla innych ukojeniem dla ucha i zmysłów. Spotkanie rozpoczęto Koronką do Miłosierdzia Bożego, po której swój występ miała Monika Sagan –  wokalistka, dysponującą ciepłym mezzo-sopranem. Swoją edukację muzyczną rozpoczęła w Szkole Muzycznej II stopnia w Poznaniu, w klasie śpiewu solowego. Po 2 latach nauki rozpoczęła studia na Akademii Muzycznej na wydziale wokalno-aktorskim w klasie profesor Wdowickiej. Na polskiej scenie operowej zadebiutowała partią Feneny z opery ‘’Nabucco’’ Verdiego w Operze na zamku w Szczecinie. Poza tym ma za sobą wiele recitali i koncertów filharmonicznych w kraju i za granicą. Pani Monice  akompaniował kwartet w składzie: Paulina Tekieli (klawisze), Anna Pawłowska (skrzypce), Magdalena Szcześniewska (skrzypce) i Paweł Pawłowski (gitara). Śpiewaczka do wspólnego śpiewu zaprosiła także zgromadzonych gości, którzy na przygotowanym ekranie multimedialnym mogli poznać teksty pieśni. 

W drugiej części artystycznej wystąpił duet  – „Fagotu i Harfy”. Na harfie zagrała Pani Anna Blum – absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie harfy. Pani Anna brała udział w licznych kursach mistrzowskich u wybitnych harfistów, uczestniczyła w Polsko-Niemieckim Sympozjum Harfowym w Krakowie. Pracę zawodową rozpoczęła od współpracy z Filharmonią Łódzką w 2005 (koncert z okazji „Roku Rubinsteina” w Filharmonii Berlińskiej i Theatre Royal de la Monnale w Brukseli). Współpracuje z wieloma polskimi filharmoniami (m. in. Filharmonią Szczecińską, Bałtycką, Poznańską). Od 2007 roku jest harfistką Filharmonii Zielonogórskiej. Tu debiutowała jako solistka. Koncertuje jako solistka i kameralistka (na harfie pedałowej i celtyckiej). Od 2011 roku związana jest z Teatrem Wielkim w Poznaniu.
Natomiast na fagocie usłyszymy Adama Męczywora, absolwenta Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie fagotu. Pracę zawodową rozpoczął w 1996 w Filharmonii Łódzkiej jako fagocista. Od roku 1998 jest solistą fagocistą i kontrafagocistą w Filharmonii Zielonogórskiej.
 W latach 2002-2010 pełnił funkcję organisty i kantora w Parafii Konkatedralnej p.w. Św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze. Od roku 2011 jest również organistą w naszej parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze. Pan Adam to solista, kameralista, aranżer. Od roku 2013 związany ze studium muzycznym TONIKA jako nauczyciel gry na fortepianie.

W przerwach pomiędzy każdym utworem panowie ze wspólnoty Mężczyzn Świętego Józefa z Zielonej Góry recytowali wybrane fragmenty z Dzienniczka św. Faustyny, które były doskonałym nawiązaniem zarówno do uroczystości Bożego Miłosierdzia ale także do naszej, aktualnej codzienności. 

Od zawsze stawialiśmy i stawiamy na rodzinę dlatego stale pojawiały się elementy tych wartości. Podczas wydarzenia gościliśmy też męża śpiewaczki, Moniki Sagan – pana Dariusza Sagana – którego przepiękne rzeźby można było podziwiać w części kościoła. Pan Darek jest rzeźbiarzem, absolwentem ASP w Poznaniu. Głównie zajmuję się rzeźbą pełną, płaskorzeźbą, pomnikową, przestrzenną, nagrobkową i dekoracyjną. Z zamiłowania i pasji zajmuje się konserwacją i renowacją zabytków oraz sztukaterią. Wykonuje prace w różnych materiałach m.in. glina, gips, drewno, żywice, brąz, piaskowiec, marmur, granit i innych. Zajmuje się również rysunkiem, grafiką i ceramiką, a także malarstwem. Wykonuje projekty i realizacje według własnych pomysłów ale także według wymagań i wytycznych zamawiających. Rodzinnych akcentów było oczywiście więcej, także prowadzący – Radosław i Katarzyna Florkowie, nasi przyjaciele, małżeństwo z parafii pw Miłosierdzia Bożego, którzy oprócz zapowiedzi doskonale przybliżali nam utwory artystów i wprowadzali publiczność w świat piękna muzyki. Oczywiście byli oni z nami całą swoją rodziną. Jednak ich dzieci jak i dziesiątki innych zajęte były zabawami plastycznymi na placu przed kościołem, gdzie pod specjalnymi namiotami przygotowane były profesjonalne stanowiska malarstwa, rzeźby i rysunku. W tym miejscu nie zabrakło dla wszystkich gości pysznego poczęstunku i aromatycznej kawy z ekspresu, przy której dorośli mieli okazję porozmawiać z artystami i poznać ich osobiście. Dzieci pod opieką animatorów z naszego stowarzyszenia tworzyły piękną sztukę. Na szczególną uwagę zasługuje rzeźbiarstwo – tutaj dzieci pracowały także profesjonalnymi narzędziami pod okiem oczywiście naszego wspaniałego gościa, rzeźbiarza – Dariusza Sagana. 

Mimo kilku kropel deszczu impreza była bardzo udana, pomysł i program skusił do przyjazdu i uczestnictwa gości nawet spoza Zielonej Góry, bo mieliśmy gości także z Głogowa czy przygranicznego Gubina. 

Dziękujemy za patronat medialny i odwiedziny redaktorów z Gościa Niedzielnego, Aspekty NIedziela i Radio Plus Zielona Góra. 

Ogromne podziękowania dla przedstawicieli Miasta Zielona Góra, którzy uznali to wydarzenie za wartościowe, godne uwagi i wsparcia finansowego. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii z imrpezy: