Kierunek Ojcostwo – za nami połowa cyklu

Za nami połowa tegorocznego cyklu spotkań warsztatowych dla ojców pt. „Kierunek Ojcostwo”. Zakończyliśmy dwa spotkania tematyczne:

  • Zaczynam od siebie – jak radzić sobie ze stresem i przeżywaniem trudnych emocji, które poprowadziła psycholog Pani Kasia Piosik – Łobaczewska 
  • Moje rodzicielskie cele – spotkanie w zastępstwie Pani Kasi poprowadziła psycholog Aleksandra Mospan 

Podczas pierwszego spotkania pracowaliśmy nad własnymi emocjami, poznawaliśmy techniki nie tylko radzenia sobie z nimi ale także ich wykrywania w odpowiednim czasie. Pani Kasia wyczerpująco odpowiadała na każde pytania i wątpliwości obecnych na warsztacie ojców ale także oni sami wymieniali się własnymi doświadczeniami i sposobami radzenia sobie w sytuacjach stresowych czy – jak to często padało stwierdzenie – „podniesionego ciśnienia”. 

Kolejne spotkanie, które poprowadziła Pani Ola dotyczyło naszych „pomysłów na dziecko” a precyzyjniej to ujmując naszych planów wobec dzieci, pomysłów na ich przyszłość, własnych pragnień co do ich zachowań, charakterów, temperamentów. Wspólne dyskusje ale też mnóstwo wyjaśnień i podpowiedzi specjalisty były wyraźną informacją kiedy i jak stawiać granice, w których przypadkach zamiast wymagań powinniśmy okazać wsparcie. Podejmując wiele decyzji wobec naszych dzieci warto sięgnąć pamięcią do własnego dzieciństwa. 

foto Kamil Krasowski "Niedziela"

foto Kamil Krasowski "Niedziela"

Po raz kolejny uczestnicy utwierdzili się w przekonaniu, że osobiste uczestnictwo w warsztatach jest niezwykle istotne. Często mimo znajomości tematu czy to z przeczytanych publikacji, książek czy wysłuchanych przemówień znanych vlogerów i popularnych mówców i specjalistów spotkanie i żywe w nim uczestnictwo otwiera wiele jednak nie poznanych dotąd zagadnień i problemów. Przychodząc na spotkanie w danym temacie spodziewamy się wysłuchania czegoś co „już wiemy” a okazuje się, że temat nabiera całkiem innego znaczenia, sięga dużo głębiej przez wspólne dyskusje, otwarcie się grupy, poruszania wielu, własnych problemów. 

Po każdym warsztacie przeprowadzamy anonimowe ankiety, w których dopytujemy o wiele szczegółów i ocen z danego spotkania ale także pytań i pomysłów na kolejne. Dzięki tym ankietom wiemy, że wybrani przez nas specjaliści spełniają oczekiwania uczestników, sposób prowadzenia warsztatu i jego jakość jest oceniana na wysokim poziomie. Specjaliści swoją wiedzę w bardzo dobry sposób potrafią dopasować do grupy, do jej potrzeb a tym samym mężczyźni dowiadują się tych konkretów jakich potrzebują. Oczywiście jest kilka spraw, na które zwraca nam się uwagę m.in. na to by spotkania były dłuższe dla chętnych, którzy przychodzą niekiedy z większym problemem chcąc go szerzej omówić także ze specjalistą. Dodatkowo rodzinny i przyjacielski charakter spotkań z dobrą kawą z ekspresu i pysznymi ciastami sprawiają, że „chce się gadać” i wracać częściej do kolejnego spotkania. 

Wszystkim dotychczasowym uczestnikom bardzo dziękujemy za te wspaniałe oceny w ankietach, bierzemy pod uwagę także Wasze potrzeby i pomysły na kolejne tematy. Już pracujemy nad kolejnymi zagadnieniami, przygotowujemy kolejne cykle, które pomogą Wam umocnić swoje „mężostwo” i ojcostwo

Zachęcamy także niezdecydowanych mężczyzn do wspólnego udziału, tych, którzy te tematy „już przeczytali” albo „już to wszystko znają” – nam też tak się wydawało…