Ekstremalna Droga Krzyżowa 2024 – Święta Trójca

#EDK to nie jest po prostu pójście na trasę. To zmiana w życiu polegająca na tym, że już inaczej teraz będziesz żył, inaczej będziesz podchodził do życia.
Przestań życie przeżywać, zacznij je kreować, zacznij je tworzyć.
“Święta Trójca” to trasa wiodąca okolicznymi lasami. Będziemy po drodze przekraczać dwie rzeki w dwóch różnych miejscach. Zdecydowaliśmy się na to, by miała 43km. Przez 60% czyli przez ok. 30km wiedzie poza asfaltem. Po drodze znajduje się jedno wzniesienie. Profil trasy wtedy będzie prowadzić delikatnie pod górę przez ok 8 km, począwszy od wsi Kamionka, przez Urzuty i Wojsławice (koło Przylasek). Szczyt góry przypada w lesie gdzieś pomiędzy Wojsławicami a Broniszowem dokładnie w połowie trasy. Potem będzie już tylko “z górki”. Trasę będzie można w paru miejscach skrócić lub uprosić. Odbędzie się to kosztem niektórych Stacji EDK. Oczywiście nie rekomendujemy tego, ale ostatecznie każdy z nas zrobi tak jak czuje.
 
Do EDK warto się dobrze przygotować. Po pierwsze tak długa trasa wymaga pewnej kondycji. Warto wybrać parokrotnie na dłuższe np. 20km przechadzki by wiedzieć jak jest “w połowie”. Oprócz kondycji należy mieć ze sobą odpowiednie ubrania, dobre oświetlenie, nawigację oraz prowiant. Postaram się pokrótce rozwinąć każdy z tych elementów.
 
EDK trwa nierzadko całą noc. Gdy rozpoczyna się Msza święta jest zapewne widno i temperatura wynosi ok 12 st. C. W czasie tej nocy wiele rzeczy może się zdarzyć, a w tym: deszcz, grad, wiatr, a temperatura w okolicy 4:00 nad ranem może oscylować nawet blisko zera. Jedno jest pewne – będziecie za daleko żeby wrócić się po rękawiczki, czapkę czy zapasowe skarpetki, gdy wpadniecie po ciemku w kałużę. Nie ma rady – musicie to wszystko mieć z sobą. O odblaskach i innych elementach poprawiających nasze bezpieczeństwo na drodze – nie wspomnę.
Dobre oświetlenie to podstawa. Ja zabieram czołówkę z 5 zapasowymi kompletami baterii. W kompletnej ciemności światło dodaje otuchy i ułatwia poruszanie się w lesie. Lepiej mieć jedno opakowanie baterii za dużo niż o 1 baterię za mało. Nigdy nie zapomnicie również jakich emocji dostarcza wymiana baterii w lampce w kompletnej ciemności w środku lasu 🙂.
 
Nawigacja to bardzo ważny element EDK. Organizatorzy zdają sobie sprawę że nawigacja w takich warunkach może być niezwykle trudna dla wielu z nas. Dlatego też, na telefon można pobrać aplikację EDK, która umożliwi nam orientację w terenie oraz odtworzy przygotowane dla każdej stacji rozważania. Warto pobrać na telefon te rozważania wcześniej, gdyż w trasie będziemy doświadczać braku zasięgu. Aplikacja ma taką opcję. Do nawigacji na całą trasę wystarczy smartfon wraz z odpowiednim powerbankiem. Oczywiście warto zabrać ze sobą dedykowane narzędzia do nawigacji jeśli tylko takie posiadamy. Każdą trasę można pobrać w standardowym formacie KML, który umożliwia nawigację praktycznie na dowolnym urządzeniu lub dowolnej aplikacji mapowej.
Prowiant to rzecz gustu, ale nie warto potraktować go po macoszemu. Trasa potrwa prawdopodobnie całą noc. Będzie zimno i być może padać. Duży termos z czymś ciepłym to absolutne minimum. Pamiętajmy, że do przebycia będzie trasa na ponad 40km. To spory wydatek energetyczny. Zabierzcie ze sobą odpowiednio dużo jedzenia, ale nie przesadzajcie… wszakże trwa Wielki Post.
 
Polecam EDK każdemu kto jest dostatecznie odważny by wybrać się z Bogiem w głąb swojej duszy!